Staff

TEACHING STAFF - STAFF NAMES, SUBJECTS TAUGHT & RESPONSIBILITIES                                 

Sister P Thomas Headmistress/Maths
Miss A Wallace Deputy Head/PHSE/Pastoral/History
Mrs S Marsh Head of Preparatory Department
Mr J Skidmore Director of Studies/Examinations Officer/Politics
Miss L Bellerby

Head of Sixth Form/Economics

 
Dr B Arnold

Science/Pastoral  Head of Key Stage 4 

Mrs P Bath History/English/RE
Mrs S Blackman RE
Mr T Blake  Science/Head of Cavell House
Mr B Bawden MFL 
Mrs M Collett Head of Maths
Miss S Collett Head of Drama
Mr C Cox Geography
Miss E Cousins Science
Mrs A Davids Maths/ Head of Bronte House
Mr R Davies English/Classical Civilisation
Mrs P Edmunds Maths
Mrs D Garrett Year 3 Teacher
Mrs N Gava Head of History
Dr R Gilchrist SENCo/Learning Support Co-ordinator
Mrs G Gillies English (maternity leave)
Miss L Goodhew Year 5 Teacher
Mrs M Goodson MFL/EAL Teacher
Mrs M Griffin Nursery Teacher
Mrs M Hayward-Smith Head of Art and Design
Mrs J Healey Head of PE
Mrs M Hegarty Science
Mrs P Henderson Year 6 Teacher
Mr J Jacob Head of Music
Miss E Johnston French/Spanish
Mrs J Lines Music
Mrs P Mabelson Year 1 Teacher
Mrs C MacNaughton Prep SEN
 Mrs M Maunder Art and Design
Miss C McCarthy Year 4 Teacher
Mrs T McDermott Psychology/Sociology (maternity leave)
Mr M Melling Computing and ICT
Mr D Mitchell Science
Mrs R Nathoo Maths
Miss G Neale PE
Mrs A Oakley Year 2 Teacher/Head of Nightingale House
Mrs C O’Neill Year 6 Teacher
Mrs Rachel Ortu Spanish/French
Miss N Pallan Law
Ms S Parfitt Food and Nutrition
Miss R Pietrzyk Head of English
Mr D Rock Head of Geography
Miss M Ryan

Head of RE/Pastoral Head of KS3 and Chaplin

Mrs C Smyth Food and Nutrition
Mr F Scott Head of Modern Foreign Languages
Mrs V Stevens Head of Science
Mrs H Thresh Prep Music Teacher
Mr R Vyvyan Business Studies
Miss H Waddams Prep PE Teacher
Miss F Warner Year 6 Teacher
Mrs B Williams Reception Teacher/EY Co-ordinator
Mrs S Winterburn Maths
Non-Teaching Staff
Mrs J Ruffle Librarian
Mrs A Jones Prep Librarian
Mrs D Solanki Science Technician
Mrs D Anderson After School Club
Mrs J Hockaday Cover Supervisor
Ms C Goldburn Fundraising and Marketing Manager
Mr S Oliveira ICT Network Manager
Administration Staff
Mrs A Faulkner PA to Headmistress & Admissions Manager
Mrs K Blight Administrative Assistant
Mrs J Harris Administrative Assistant
Classroom Assistants
Mrs R  Comb
Mrs W Crossman
Mrs C Touzet Mrs A Winfield
Mrs V Trimbell Miss A Ziebicka
Bursary
Mr I Stewart Bursar and Clerk to the Governors
Mrs C Wilder Assistant Bursar
Mr J Bishop Facilities and Compliance Manager
SMS
Mrs N Mendes Mrs M Mendonca
Caretaking
Mr J Romay Caretaker
Mr J de Freitas Caretaker/Groundsman
Mr A Lebosquet Caretaker Assistant
Peripatetic Staff
Mrs Borge (Speech and Drama) Mr Allen (clarinet and saxophone)
Ms Varley (Voice) Ms Hyde (Singing and Piano)
Mrs Garty (Violin and Viola) Miss Heyn (Swimming)
Mr Reay (Drums) Mr C Benfield (Guitar)
Mrs Yunli Hau (Piano) Mrs K Evans (Cello and Piano)